איך תנועת #MeToo השפיעה עלינו?

במסגרת ״השרביט החם״ השבוע – התבקשנו לכתוב על השפעת תנועת Me Too על העולם.

המודעות לנושא ההטרדה המינית היהת כמובן קיימת הרבה לפני כן. כבר באמצע שנות התשעים הסופר מייקל קרייטון כתב ספר בשם חשיפה שבו הוא מתאר הטרדה מינית של גבר על ידי אישה – ואת הקושי שלו להוכיח שהוא הוטרד ושהוא לא המטריד כפי שהמטרידה טוענת.

״מי טו״ היא תנועה שעשתה הרבה רעש, ובתחילת דרכה גרמה לכמה דמויות אגדיות בהוליווד לאבד את מעמדן ואת מקום עבודתן – ובראשון המפיק האגדי הארווי וויינסטין (שבדיעבד רבים מדברים על אינטראקציות לא נעימות איתו גם לא בהקשר המיני).

אבל האם התנועה השפיעה עלינו, האנשים ה״ממוצעים״ שלא חיים בזוהר של הוליווד (חוץ מאולי עוד כמה כתבות עסיסיות במדורי הרכילות על מטריד מיני חדש פה ושם)? לדעתי לא ממש, והתנועה במובן מסוים כנראה עזרה דווקא לקבע דעות קדומות על הנושא ולא לפתור אותן.

כי כשמדובר על כוכבות קולנוע יפות במיוחד שרוב הגברים היו מפנטזים לשכב איתן – מאוד קל לראות בהטרדה מינית דרישה של גבר לסקס (או לפחות למגע פיזי) מאישה מושכת. אבל במציאות הטרדה מינית היא בעצם עניין של כוח שמקבל ביטוי דרך סקס.

קודם כל, חלק מהותי מהבעיה הוא ההבנה (או בעצם חוסר ההבנה) על מה זו בדיוק הטרדה המינית. לפני שבועיים שלושה למשל התעוררה סערה ברשתות החברתיות כשאמא לנערה שעושה בייביסיטר ביקשה שהאמהות יהיו אלו שיחזירו את הבת שלה הביתה ולא בני הזוג שלהם מחשש להטרדה. גברים רבים התמרמרו על הבקשה מכיוון שהם בהחלט לא היו נוגעים בנערה (וברור שלא אונסים אותה), בלי להבין שלא פעם התנהלות שלא כרוכה במגע היא הטרדה. אפילו הערות על הגוף שלה, או שאלות על החבר שלה, מה הם עושים יחד, או פלרטוטים משועשעים מצד האב הם הטרדה.

ולא פעם גברים רבים מתקשים להבין שהתנהגות כזו יכולה להיות גם הטרדה. יש כאלו שיראו למשל בהערות על המראה או הסקסיות של האישה כמחמאה אפילו, בלי להבין שלצד נשים שיראו בהן בהחלט מחמאה – יש נשים שיתפסו את ההערות האלו כמטרידות.

הסיבה לכך פשוטה: האתגר הגדול בכל מה שקשור להטרדה מינית הוא בכך שאין בהכרח הגדרה אחידה למהי התנהגות מטרידה, והגברים צריכים להבין בעצמם שמה שמקובל אצל אישה אחת לא יהיה כזה אצל אחרת.

דוגמא נהדרת לזה שנתקלתי בה לאחרונה היא המון הצעות של גברים שמציעים לנשים שונות ״מערכת יחסים מבוססת סקס״.

כמובן שאין בעיה עם מערכת יחסים כזו – ויש לא מעט נשים שמחפשות אותה באופן פעיל, בין אם בעזרת מפגשים ״בחיים האמיתיים״, אבל גם יותר ויותר באפליקציות שמיועדות לזה. זה דבר נהדר ונפלא – אבל אני מדברת על מצבים שבהם גברים מציעים לנשים מערכת יחסים כזו בלי שאותן נשים הביעו עניין בנושא בכלל – או עניין או משיכה מינית לגבר המציע בפרט.

ישנן נשים שיראו בהצעה כזו מחמאה, אבל יש כאלו שיראו בה זלזול בהן. התחושה השלילית לא פעם נובעת מהעובדה שישנם גברים שפונים לנשים ״מוחלשות״ בהצעות כאלו. לא פעם אלו גברים שמעוניינים ב״מישהי מהצד״ (כשהם נמצאים במערכת יחסים מחייבת) – ויחפשו מישהי שנראית להם נואשת לתשומת לב גברית. זו יכולה להיות מישהי שמאוד צמאה לזוגיות אבל לא מצליחה למצוא אותה, או מישהי שמנה או לא יפה בצורה אחרת ולכן כביכול לא מוצאת זוגיות – והם יקוו שאולי היא תהיה מספיק צמאה לתשומת לב כדי להתפשר על מערכת יחסים שמתבססת על סקס מתי ואיך שנוח לגבר כעדיפה על כלום.

איתי התחילו כך כמה פעמים. תמיד ההצעה נראתה לי ככזו שמזלזלת בי. באחת הפעמים הגבר התקשר אלי תמיד ממספר חסוי וסירב לתת לי את המספר שלו – ומשום מה הוא איכשהו ציפה שאסכים שהוא זה שיתקשר אלי כשנוח לו בכל מיני שעות מוזרות (כמו למשל שבת בשבע בבוקר). כשהודעתי לו שאני לא מוכנה להמשיך לשוחח איתו עד שהוא לא נותן לי את המספר שלו – הוא הפסיק להתקשר, אבל באחד הערבים ראה אוית מחכה לאוטובוס, ואז הוא פשוט עקב אחרי האוטובוס ואז התחיל לרדוף אחרי ברחוב חשוך שבו הייתי לבד. למזלי האיום שלי שאני מייד מתקשרת למשטרה עזר והוא נעלם לתמיד.

במקרה אחר היה מדובר על גבר שעבד איתי. בהתחלה הוא הסביר לי שהוא בדק שההצעה שלו לא עוברת על כללי ההטרדה המינית, ואז סיפר לי סיפור קורע לב סטייל אופרת סבון על איך הוא בגד באישתו ואז היה להם משבר ואז הם החליטו על נישואים פתוחים (ואישתו היתה זו שיזמה את זה!).

ואז הוא סיפר לי כמה אני סקסית בעיניו.

עכשיו מי שמכיר אותי יודע שאני לא ממש משדרת סקסיות. אפילו אפשר להגיד שאני אפילו ממש לא משדרת סקסיות. לכן המחמאה הזו נשמעה חלולה – וכזו שאורה היתה לתת לי הרגשה שאני ״מבוקשת״ ולהסכים. האפקט שלה היה מן סתם הפוך למה שציפה הגבר בגלל שהיא היתה כל כך מנותקת מהמציאות.

אלו לא היו שתי ההצעות היחידות שקיבלתי, ותמיד סירבתי. אבל יצא לי לשמוע מנשים שכן הסכימו בתום לב, והן סיפרו על גברים שדורשים סקס מתי שמתאים להם מבחינת לוח הזמנים (כי אתם יודעים – כשאתה בוגד אתה צריך להסתיר את זה), ובמיוחד על כאלו שהיו מצפים לאורך זמן שהאישה ״תהיה נחמדה אליהם במיטה״ (קרי תסכים לדברים פחות שגרתיים, לא פעם כשהם לא נעימים לה ואפילו מכאיבים) בגלל שמישהי כזו לא מושכת צריכה להבין שיש לה מזל שיש גבר שמוכן להסתכל לכיוונה ולכן ״להתחשב״ בו.

יש גברים שלא פעם מבינים שפניה ישירה (לבמיוחד בבקשות מיוחדות כאלו) נתפסת כלא נעימה, ולכן מנסים לבדוק את השטח בצורה מרומזת יותר – אבל גם בעצם הבדיקה יכולה להיות בעיה. באחת הרשומות האחרות בנושא יצא לי לכתוב למישהו על כך שלא כל אישה תבין שכשגבר מזמין את עצמו אליה לקפה או לשירותים (או בכל תירוץ אחר) הוא בהכרח רומז על סקס. כשההזמנה קורית אחרי דייט מוצלח יותר או פחות זה אולי רמז למשהו, אבל אני מדברת על מצבים שהם לחלוטין שונים. כמו למשל כשקולגה נשוי, שהאישה מעולם לא חשבה עליו בהקשר של מערכת יחסים (מינית או רגשית) מבקש לעלות לשירותים (משהו שהוא לא סקסי בעליל) כשהוא נותן לה טרמפ הביתה אחרי אירוע בעבודה. זה מצב שיכול להיתפס כאפלטוני לחלוטין, כי קורה שיש מצב שבו בן אדם צריך מה שהוא צריך, ויש לו עוד נסיעה די ארוכה הביתה – ואז נשמע לחלוטין הגיוני שהוא יבקש להשתמש בשירותים.

ואם זה נשמע לכם הזוי – אז לי זה קרה. פעמיים. עם שני קולגות שונים בשני מקומות עבודה שונים, בהפרש שנים די רציני. וחלק מהפעמים קרו הרבה אחרי תחילת תנועת מי טו…

2 תגובות

 1. motior הגיב:

  בתור גבר אני לא בדיוק יודע מה לומר… רק יודע שאני – ועוד גברים רבים שאני מכיר לשמחתי – לא מטרידים מינית ולא יטרידו

  Liked by 1 person

  1. adiad הגיב:

   השאלה היא עד כמה דברים באמת מבינים מתי אישה מרגישה מוטרדת, כי לא פעם דברים שהם תופסים כמו מחמאה יכולים להתפס כהטרדה

   אהבתי

כתיבת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s