אלסקה טיול ״קרקעי״ – סיכום

האם שווה לטייל לאלסקה?

אלסקה היא יעד די רחוק עבור רובנו, ולכן לא בהכרח משתלם להגיע במיוחד לאלסקה מישראל – אלא אם יש יעד ספציפי שאהבתם. אני מניחה שנופים מיוערים וקרחונים קיימים גם בצפון אירופה והם מותאמים באתה מידה לתיירים.

אבל אם אתם כבר נמצאים בארה״ב או קנדה (ובמיוחד במערב ארה״לֹ או קנדה) בין אם לטיול או כחלק ממעבר זמני או קבוע – בהחלט שווה להגיע לאלסקה בגלל הנופים המהממים והעובדה שיש לא מעט חיות בר שמסתובבות באיזור.

קל מאוד ואילו רצוי לשלב את הטיול באלסקה עם אתרים במערב קנדה בגלל הקרבה הגיאורפית והקלות היחסית שבה ניתן לעבור את הגבול. גם במערב קנדה קיימים אתרים יפים, הן בקולומביה הבריטית או ביוקון.

מעברי גבול הם לא צחוק

אנחנו בישראל רגילים לצחוק עם המאבטחים בשדה התעופה כשהם שואלים אותנו האם ארזנו לבד, אבל האמריקנים והקנדים לא אוהבים חוש הומור כזה, ועדיף לכם לא להסתבך איתם.

אני למשל בזמנו טסתי לקנדה מארה״ב וקבעתי להפגש שם עם שתי חברות שהגיעו מישראל. כשסיפרתי את זה בהגירה הקנדית – משהו נשמע מוזר לבחורה בסיפור והיא שלחה אותי לתחקור נוסף. הוא עבר כמובן בשלום, אבל זה בהחלט גזל לי זמן בכניסה לקנדה.

זה מעבר הגבול הצפוני ביותר ביבשה בין ארה״ב לקנדה, וכשמחתימים בו את הדרכון יש חותמת מיוחדת של אייל קורא שהם מחתימים בדרכון כשעוברים בו.

לידו יש בקתה עם גג שנקרא Living Roof גישה שלפיה מגדלים צמחים על הגג די לשלוט בטמפרטורה בבית באופן טבעי יותר בנוסף ליתרונות אחרים.

שווה לבדוק ימי חג ופסטיבלים

אנחנו הגענו לסוף הטיול בעיר אנקורג׳ בדיוק בזמן כדי להשתתף בחגיגות יום העצמאות נאמריקני ברביעי ביולי. במהלך היום היה בעיר מעין פסטיבל שהיה בחלקו תצוגה צבאית, ואז בערב היה מופע זיקוקים.

שווה לבדוק גם מסלולים קטנים ולא ידועים

יש באיזור מערב קנדה ואלסקה כמה אתרים גדולים וידועים – כמו הערים שעל החוף, או פארקים לאומיים כמו הרוקיס הקנדיים, קלואן או דנאלי. והם לא ידועים סתם – הם באמת אתרים ששווה לבקר בהם אפילו ליותר מיום אחד.

אבל יש לא מעט אתרים קטנים, כאלו שלפעמים רק המקומיים או מדריכי טיולים באיזור (ולעיתים רק המנוסים) מכירים – והם לא פעם יפים ממש כמו המסלולים הרשמיים, וגם לא פעם ריקים ופנויים יותר.

זה לדוגמא מסלול בשם Angel's Rocks שבו עשינו מסלול קצר והיינו היחידים בו.

האם שווה לצאת בטיול מאורגן?

למה יש צורך בכלל בטיול מאורגן?

הטיול המאורגן מחליף כמה פונקציות שמטיילים עצמאיים מבצעים לבד: מישהו אחר מתכנן את המסלולים, דואג ללוגיסטיקה של ההזמנות של הטיסות והמלונות ושל הספקים, הוא דואג למישהו שינהג במקומנו ולרוב גם לסידורי האכילה.

יש מי שנהנה מהארגון והתכנון והמחקר. אבא שלי היה כזה במשך המון שנים (למרות שיש לי חשד שהרצון לחסוך בכסף אולי היה קצת מעורב בזה). אבל עם הזמן גם ההורים שלי ראו יתרונות בטיולים מאורגנים, ולא פעם העלות הנוספת של המדריך והארגון מסביבו בעצם הופכת להיות פחות משמעותית כי עלויות אחרות כמו טיסה או מלונות יורדות כשמזמינים אותן לקבוצה גדולה.

מעבר לזה, מדריך טוב מביא המון ערך – כמו למשל היכולת להתמודד עם תקלות (ותמיד יש סיכוי שיקרו בדרך תקלות) או היכרות עם אתרים שונים שלא בהכרח ידועים לציבור הרחב.

כמובן שמצד שני יש בטיולים צמאורגנים חסרונות כמו לוח זמנים מאוד נוקשה או סדרי עדיפויות בקביעת המסלול שלא בהכרח תואמים את מה שמתאים לכם.

אני מודה שיש לי שתי בעיות עם טיולים שיוצאים מישראל עבור מטיילים ישראליים במיוחד ליעדים רחוקים כמו אלסקה (או ניו זילנד). קודם כל, לא פעם הטיולים מרגישים לי כאלו שבהם ממהרים מנקודה לנקודה כדי להרגיש ש״הספקנו״, גם בלי באמת למצות אותו או להנות ממנו. לא פעם זה נובע מכך שיש גבול לאורך טיול שיהיה מציאותי עבור רוב המטיילים (מבחינת זמן ומבחינת עלות), אבל בסופו של דבר הטיול לא מרגיש שהוא משהו מעבר לעובדה שאני אוכל להגיד שהייתי במקום כזה או אחר.

בנוסף, מניסיוני עם טיולים מישראל – לא פעם כולם עושים הכל יחד, כולל הליכה באותם מסלולים. במצב שבו כל אחד רוצה ללכת בקצב אחר או שיכול להתעניין בדברים אחרים – לעיתים דווקא היכולת לתת חופש לאנשים לטייל כרצונם יכול לעזור להם להנות יותר.

כמובן שיש קשר בין הצורך שכולם יהיו יחד לבין המסלול שמוגבל מאוד בזמן – ולכן אני נראה אעדיף טיולים בחברות מחו״ל שכן נותנות את החופש הזה. במובן מסוים זה נותן לי להנות משני העולמות – מצד אחד יש חברה שדואגת ללוגיסטיקה ולתכנונים, אבל מצד שני אני עדיין מטיילת בצורה שנוחה לי.

איך לישון?

בכל המקומות שבהם היינו יש אפשרות לישון באכסניה ומלון. הנה למשל רשימה של מלונות ואכסניות במחירים שונים באזור דנאלי.

אבל אנחנו ישנו באתרי קמפינג. מצד אחד, לא פעם מדובר על מקומות מאוד יפים בטבע – אבל מצד שני, חשוב לזכור שני דברים:

 • מזג האוויר באלסקה בקיץ הוא לרוב קריר למדי (במיוחד בלילות) ויכול להיות גשום, מה שהופך קמפינג באוהל למאתגר יותר. במקרה הזה, האפשרות לטייל בקרוואן היא תחליף טוב לשינה באוהל. זה בהחלט חסכוני ונוח יותר מאשר שינה במלונות או אכסניות.
 • בלא מעט מאתרי הקמפינג, במיוחד אלו שרחוקים מישובים – הם לא פעם די פרימיטיביים. לא פעם אין בהם חשמל, וגם אין בהם מים זורמים שזה אומר שאין מקלחות, אי אפשר למלא בהם מים – וכמובן שהשירותים בהם הם לא שירותים שבהם ניתן להוריד מים אלא כאלו שבהם נאספים הצרכים בבור שמפנה בכל כמה ימים.

10 תגובות

 1. arikbenedekchaviv הגיב:

  תודה רבה רבה. וואווו, כמה מידע שימושי. תודה לך ♥♥

  Liked by 1 person

  1. adiad הגיב:

   אין בעד מה!

   אהבתי

 2. motior הגיב:

  תודה על העצות ועל התמונות.
  ברור לי שאני רוצה להגיע לאלסקה, לא ברור לי אם אצליח…

  אהבתי

  1. adiad הגיב:

   אני חושבת שאפשר להתכוונן לזה – מבחינת חסכון או תכנון של ימי חופש.

   אהבתי

 3. עדה ק הגיב:

  זה אכן נשמע רחוק ולא פשוט (במיוחד למישהי כמוני, שאיננה חובבת גדולה של מסעות), אבל התמונות מסבירות היטב למה זה כדאי.
  יש לי חיבה מיוחדת לצילומי הציפורים על מעקות וכו'.

  Liked by 1 person

  1. adiad הגיב:

   תודה רבה!

   אני אישית דווקא מאוד אוהבת מסעות.

   אהבתי

 4. empiarti הגיב:

  תודה על הפוסט הזה ובכלל על כל הסידרה. לגמרי עוררת את סקרנותי ואת החשק לטייל באלסקה. כמעט כמעט החלטנו לעשות זאת ביוני הקרוב אבל בסוף הבנו שבזמן שיעמוד לרשותנו בנסיעה הספציפית הזאת (בביקור הקרוב אצל בני בבוסטון הקצינו שבוע בלבד לטיול) זה לא ריאלי להספיק לראות את כל מה שאנחנו נרצה לראות והטיסות מבוסטון ובחזרה יקרות וארוכות. במקום זאת "נסתפק" הפעם ברוקיס הקנדיים, ואם יסתדר אז בפעם אחרת נקצה לפחות שבועיים (וגם אז נראה לי שנתלבט בין אלסקה לבין ילוסטון – היית שם במקרה?)
  בכל מקרה אהבתי את המחשבות שלך על המקומות השונים ועל הלוגיסטיקה והאפשרויות השונות של הטיול. תודה ששיתפת

  Liked by 1 person

  1. adiad הגיב:

   הייתי הילוסטון ומדהים שם אבל תמיד הביקור שלי שם (במסגרת טיולים מאורגנים) תמיד היו לכל היותר ליומיים כי בשלב מסוים כבר יש תחושה של מיצוי.

   יש ליד יילוסטון פארק בשם Grand Tetors שהוא חלק מהרי הרוקז ומאוד יפה וגם בו יש מסלולים, ואני חושבת שבמונטנה יש פארק בשם Glacier National Park שאולי בוא במרחק סיעה וגם אמור להיות יפה – אבל אני לא. בטוחה עד כמה יש מה לעשות באיור שבועיים שלמים. באלסקה בהחלט יש.

   Liked by 1 person

   1. empiarti הגיב:

    תודה על המידע.

    Liked by 1 person

   2. adiad הגיב:

    אכתוב בהזדמנות גם על טיולים בארה״ב.

    אהבתי

כתיבת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s