התלבטות לגבי חוג צילום

אני חושבת שכבר סיפרתי בכמה רשומות קודמות שאני השתתפתי בכמה חוגי צילום. בקיץ האחרון התחלתי בקורס חדש שהחברה ניסתה שהתחיל טוב והמשיך בצורה שפשוט לא התחברתי אליה, ובערך באמצע הקורס פרשתי ממנו. בדיעבד גיליתי גם שלא רק שהקורס לא יחזור על עצמו, אלא שהצלם שהעביר אותו לא המשיך בשלב זה לעבוד בחברה.

אז אחרי בערך חצי שנה של שקט – לקחתי קורס וסדנא של מדריך מסוים שכבר למדתי איתו בעבר.

הסדנא היתה אמורה לקרות שבוע לפני תחילת הקורס: היתה הרצאה בזום בחמישי בערב, היתה אמורה להיות הדרכה ב״שטח״ שבו נתרגל את העקרונות בשישי בבוקר – ואז ביקורת עבודות במוצ״ש. אבל נוצר מצב שבו המדריך לא היה זמין באותו שישי ולכן השיעור ״בשטח״ וביקורת העבודות קרתה בשבוע איחור.

וזו היתה בעיה – כי בשישי שבוע לאחר מכן כבר היה לי שיעור בשטח בקורס המלא, ובשבת אחה״צ היינו אמורים לחגוג יום הולדת לאחיין שלי.

החלטתי לא לוותר על ההרשמה לסדנא, וזו כנראה היתה טעות.

יום שישי התחיל בשיעור בשטח לקורס המלא, ומאוד נהניתי ממנו, אבל הוא היה קצת מעייף ובגלל שהוא התחיל האיחור וקצת התארך, לא היתה לי הזדמנות לנוח או לאכול בין השיעורים.

ואז בשיעור השטח של הסדנא היה קטע שעיצבן אותי: שתיים מהמשתתפות שהן במקרה גם תלמידות קבועות (וכנראה גם מעריצות) של המדריך התחנחנו ו״ביקשו״ שבמקום שהוא ייתן לנו לתרגל עצמאית, נתרגל בתור קבוצה. אני הערתי שלי הקונספט הזה פחות מתאים באופן אישי, אבל המדריך בחר להמשיך בתור קבוצה והרגיע אותי שנעבוד קצת יחד ואז הוא ישחרר אותנו.

אני לא אוהבת לעבוד יחד כי בעצם אני מרגישה שזה מצב שבו המדריך לוקח אותנו למצבים ומקומות שמעניינים אותו ואני לא בהכרח מתחברת עליהם, ואני גם לא אוהבת שכולנו מצלמים יחד את אותו נושא כי זה מרגיש לי מקום שבו יהיה קל להשוות בינינו ואני מרגישה לא נוח עם השוואות כאלו – וזה מעבר לעובדה שלא פעם מדובר על לעבוד בצורה צפופה שבה כל אחד מנסה לתפוס את המקום הכי טוב כדי לצלם וזה לא נעים עבורי לעבוד.

כשהבנתי שכנראה השיעור ימשיך להיות ״דביקי״ כזה, החלטתי אחרי נקודה אחת בלבד להגיד שאני פשוט צריכה לצאת מוקדם יחסית הביתה, ולכן אני מעדיפה להמשיך לבד כדי להספיק לתרגל הכל בצורה טובה. ביקשתי מהמדריך את התרגילים, צילמתי מה שהספקתי לפי רמת הכוח שנשאר לי – ואז חזרתי הביתה רק עם תקלה אחת: מסתבר שתחנת האוטובוס שלי בדרך חזרה הביתה בוטלה, והייתי צריכה ללכת מרחק די גדול לתחנת האוטובוס הבאה.

לי אישית לא ממש הפריע לעבוד עצמאית. אמנם הפסדתי קצת את היכולת לקבל הכוונה של המדריך במקרה הצורך, אבל מצד שני אני תמיד עבדתי הכי טוב כשעבדתי באופן עצמאי.

לצערי למורת שניסיתי למצוא הסבר מתקבל על הדעת על למה אני רוצה להתפצל מהקבוצה, העזיבה שלי בכל זאת משכה את תשומת לב של המדריך ושל אחת המשתתפות האחרות ששאלו אותי מה שלומי כי הם דאגו שמשהו לא בסדר.

אבל כן היתה לי בעיה אחרת: כל היום הזה הפך להיות כל כך מתיש שאני לא חושבת שהתאוששתי ממנו במהלך כל השבוע. חלק מהבעיה נבעה מזה שלא ממש יצא לי לנוח בצורה טובה ביום שבת, כי בשבת אחה״צ היה לאחיין שלי יום הולדת, ואז הייתי צריכה בשיא הלחץ לחזור הביתה לשיעור הביקורת, שהיה קצת מאכזב כי היתה תמונה שמאוד אהבתי אבל מסתבר שהיא היתה פחות טובה ממה שחשבתי.

ברביעי היה לנו שיעור שאליו איחרתי בגלל הבלגן שהיה בתל אביב, ואז אתמול בשישי בבוקר היה אמור להיות לנו השיעור בשטח. אבל מוקדם בבוקר המדריך הודיע לנו שהוא לא יהיה זמין והשיעור יידחה להיום (שבת).

עקרונית לא היתה לי בעיה עם זה, אבל בדיעבד הבנתי שנוצר מצב שהתזמון לא נוח לי. בשבת בבוקר גיליתי שיש בעיה של לקוח שיש סיכוי נמוך שאהיה מעורבת בה ולא רציתי לצאת במקרה שאצטרך לחזור הביתה באמצע שיעור כשאין תחבורה מסודרת ואני תלויה בזמינות של מוניות שאולי לא יהיו זמינות. אבל מעבר לזה, הבנתי שכל כך בניתי על היום הזה כדי להתאושש ולנוח לקראת שבוע הבא, והרגשתי שסשן צילום שיוצא בדיוק בצהרים מפריע לי לזה.

לכן העדפתי לוותר על השיעור. כתבתי על זה בקבוצה ולא קיבלתי ממש תגובות – מה שבהתחלה הרגיש לי מאוד נוח כדי לא לקבל על זה תשומת לב. אבל בדיעבד כשאני חושבת על זה, אני שואלת את עצמי אם אי ההגעה נתפסה בתור רצון לקבל תשומי, או שאני נתפסת כמישהי מפונקת שכשדברים לא מתאימים לה.

יכול להיות שזה נובע מזה שיש יותר מידי בעיות, קשיים ושינויים בתקופה הזו – גם בגלל הזמינות של המדריך שלא ממש מסתדרת עם הלו״ז שנקבע לקורסים (משהו שהוא די חריג בקורסים האלו), וגם בגלל השינויים שגורמת המחאה.

השאלה שלי עם עצמי בעיקר היא מה הלאה.

6 תגובות

 1. empiarti הגיב:

  מעבר לנקודות שהעלית שהיו לא נוחות לך מסיבות אישיות, מרגיש לי לא הגיוני שמדריך לא זמין במועדים שהיה אמור להיות זמין, ועוד פחות הגיוני שאנשים שירינו לעצמם בוקר ששי לפעילות ופתאון מעבירים אותה לשבת. רוב האנשים לא פנויים בשבת – יש משפחות או התחייבויות חברתיות אחרות – ואם הקורס או הסדנא נקבע לששי זו אחריות המארגנים לוודא שיתקיים בזמן. בנוסף מרגיש לי לא מקצועי להפוך את התרגיל לקבוצתי פתאום רק כי שתי "מעריצות" ביקשו זאת. בקיצור כל העניין נשמע לי מאד לא מאורגן ולא רציני וחבל באמת

  Liked by 1 person

  1. adiad הגיב:

   אני מסוגלת להבין שלפעמים קורים מצבים שבהם יש תקלות או בעיות אישיות שאי אפשר להתעלם מהם או לדחות אותן, אבל חוסר הגמישות לגבי מצבים שבהם יש חששות להגיע (למשל ביום רביעי כשהרבה אנשים חששו להגיע בגלל פקקים, ועובדתית אני איחרתי בדיוק בגלל זה) אפילו ברמה של לאפשר לאנשים להצטרף למפגש בזום בקלות לא קורה.

   ואל תשכחי שלי אישית אין רכב, כך שבעצם שהדרישה להגיע בשבת מוסיפה לי עלות של מוניות והקושי של להשיג אותן בשבת כשכל ת״א נעה במוניות – וזו בעיה. הרי בשישי אני יכולה לנסוע באוטובוס שבו יש לי חופשי חודשי כך שהנסיעות לא עולות לי כלום.

   ולגבי הנושא הקבוצתי – אני חושבת שלגיטימי לאפשר את זה אם יש כמה משתתפים שמביעים צורך ביותר תשומת לב. ואני מבינה שאולי המדריך לא רצה להגיד שמלווים כך רק חלק מהקבוצה, כי ברגע שהוא עובד עם חלק מהקבוצה אין לו אפשרות להסתובב ברחוב לעזור לאחרים לפי הצורך. אבל המדריך יכול היה למשל יכול להגיד לי ״אני נותן לך פרק זמן מסוים לתרגיל הראשון שאחריו נפגש בנקודה מסויימת, ובמשך החלק הראשון שלו אני לא אהיה זמין לעזור לך כי אני עם הקבוצה – אבל אם זה מתאים לך אחפש אותך בהמשך״.

   Liked by 1 person

 2. motior הגיב:

  באמת נשמע לא לעניין וחבל…

  Liked by 1 person

  1. adiad הגיב:

   תודה!

   אהבתי

 3. arikbenedekchaviv הגיב:

  חבל
  מזכיר לי את החוג שנרשמתי אליו, ומוריו נהנו מהכסף ולא קראו את הפרטים שצירפתי.
  עזבתי באמצע ודרשתי חצי שער לימוד בחזרה.
  קיבלתי.

  Liked by 1 person

  1. adiad הגיב:

   יש לי תחושה שבמקרה הזה אני לא אקבל את שכר הלימוד חזרה אם אעזוב, כי יש סעיף שאומר שהמדריכים יכולים לשנות את הזמנים לפי הצרכים שלהם כי מדובר על צלמים פעילים שיש להם לפעמים עבודות דחופות יותר.

   עקרונית אני יכולה להמשיך, במיוחד אם המדריך היה שולח לי הוראות איך לבצע את הצרגיל עצמאית. לרוב הוא שולח את הפרטים של התרגיל בווס=טסאם של הקבוצה של הקורס, אבל הפעם הוא לא עשה את זה

   Liked by 1 person

כתיבת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s