מה הייתם עושים במצב הבא?

סתם מתוך סקרנות לקרוא דעות שונות.

לפני עשור וכמה חודשים קניתי את הדירה שלי, אחרי שהדייר הקודם עשה בה שיפוץ כד ״לייפות״ אותה, שהאיכות שלה היתה גרועה למדי. כבר משלבים מאוד מוקדמים של הדירה נתקלתי בכל מיני בעיות מוזרות, כמו למשל מצב שבו אין לי מושג איפה נקודת החשמל שהתנור והכיריים שלי מחוברים אליה.

אחת הבעיות הקשות בשיפוץ היו בשירותיו ובמקלחות. לפני חמש שנים בערך חוויתי נזילה אצלי בבית מהשירותים ביחידת ההורים, אבל כשלפני שנתיים וקצת השכנה מתחתי התלוננה שנזילה מהאמבטיה הראשית של הדירה מגיע גם אליה, לא היתה לי ברירה אלא לתקן את הבעיה.

הזמנתי אינסטלטור אמין, שהוא בתורו המליץ לי על שיפוצניק אמין – שהמחיר שהוא דרש נשמע לי מוגזם. כתקשרתי להתייעץ עם ההורים שלי, והם בתורם די התעקשו שאתייעץ עם גיסתי שהיא מעצבת פנים ושהיא תציע לי שיפוצניק שהיא מכירה כאמין.

ובהתחלה היא הביאה מישהו שהיא עבדה איתו לאחרונה וכנראה היתה מרוצה – אבל פתאום סיפרה על שיפוצניק אחר שחברה שלה המליצה עליו והזמינה אותו לתת הצעת מחיר.

אני מודה שמשהו כבר מההתחלה לא מצא חן בעיני בהתנהלות של השיפוצניק הזה. השיפוצניק שאיתו יצרתי קשר בעצמיו והשיפוצניק הראשון שגיסתי הביאה התנהגו אלי בצורה מאוד ״מכבדת״. השיפוצניק הזה בעצם פתאום התחיל לשחק עם כל מיני חפצים שלי כמו למשל להרים משקולות שהיו בסלון, וזה הרגיש לי מין זלזול.

אבל גיסתי החליטה שהוא הכי מתאים, ובדיעבד אני שואלת את עצמי למה. אבל סמכתי עליה כי היא המנוסה – והוא התחיל לעבוד.

או יותר נכון, הוא שלח קבלן משנה שיעבוד, אבל הציג אותו בתור מנהל מצידו, ולקח לנו כמה ימים לגלות את זה – ימים שבהם הוא עשה עבודה ״מחופפת״ מאוד, ברמה שגיסתי אמרה שהיא מעולם לא ראתה אצל קבלן. זה הגיע לרמה שבה גיסתי היתה שמה לב לבעיות כמו שימוש בסוג לא נכון של גבס לקיר הגבס, מדווחת לקבלן שלו שילמנו – הוא היה טוען שהוא היה דורש מהעובד שלו לעבוד כמו שצריך ולתקן את מה שצריך. אבל ה״דרישות״ האלו לא תמיד חיללו לשטח. למשל בנושא קיר הגבס – למרות שגיסתי דרשה שהוא יפורק ויבנה מחדש עם החומרים הנכונים, קבלן המשנה פשוט הגיע בוקר אחרי השיחה והתחיל להדביק על קיר הגבס את הקרמיקה למרות שאני ראיתי שהחלקים הלא תקינים לא הוחלפו.

כנראה שחלק אחר בבעיה נבע מזה שגיסתי הבטיחה שהיא תפקח על העבודה – אבל במקביל סירבה לקבל תשלום כי זו משפחה. אבל באופן בלתי צפוי היא גם קיבלה כמה עבודות בתשלום, ולכן בעצם לא ממש היה לה זמן לפקח. אני כמובן לא רציתי לדרוש ממנה לפקח על חשבון עבודות בתשלום, אבל זה הפריע לי כי המחסור בפיקוח. למשל בהקמה של קיר הגבס – קבלן המשנה פשוט שיקר לגיסתי שהקיר הוחלף כי היא שוחחה איתו טלפונית ולא היתה במקום לראות מה קורה.

חלק נוסף בבעיה ממשהו שגיסתי אמרה לקבלן וקבלן המשנה כדי לגרום לעובדים לפנות אליה עם שאלות במקום שהם ישאלו אותי: היא אמרה להם שאין לי מושג בכלום ולכן הם צריכים לדבר איתה. העניין הוא שזה גרם להם לחשוב שהם יכולים לעבוד עלי – ובמקביל להגיד לגיסתי שאני לא מבינה מה קורה ולכן מה שהם אומרים ״נחשב״, גם כשהם משקרים. היא עלתה על זה מהר מאוד ודאגה לקבל ממני דיווחים דיסקרטיים, אבל כן נאלצתי מידי פעם לשמוע מהם הערות וצחוקים על ה״מג׳נונה״.


ברור לי שההתנהלות של הקבלן לא היתה תקינה – אבל כמי שמכירה את הבדיחה על זה ש 99% מהקבלנים מוציאים שם רע לאחוז הבודד שהוא ישר – אחת הסיבות שפניתי לגיסתי היתה כדי למצוא מישהו כמה שיותר אמין, ונפלתי על מה שהרגיש לי כמו הקבלן הרמאי מהסיוטים, זה שההורים שלי חששו שאפול עליו אם אחפש קבלן באופן עצמאי בתור מישהי לא מנוסה.

יכול מאוד להיות שההתנהלות של הקבלן היתה מאוד חריגה בחוסר המקצועיות שלה, ברמה שבאמת אי אפשר היה לצפות מראש ובהחלט לא היה באשמתה של גיסתי. בדיעבד אני חושבת שהעצה של ההורים שלי לקחת מישהו שיבדוק את האמינות של הקבלן שיעבוד – אבל הייתי כנראה צריכה לבחור מישהו בתשלום, בין אם זו מעצבת פנים (אולי אפילו מישהו שגיסתי תמליץ עליה) או מישהו אחר שינהל את הפרוייקט בצורה מקצועית.

אבל בסופו של דבר – השיפוץ לא פתר את הבעיה באופן יסודי, וכנראה בטווח של כמה שנים אני אצטרך לבצע שיפוץ מחדש – וחלק משמעותי מהבעיות שקרו נבעו מהבחירה של גיסתי בקבלן, ובעובדה שנוצרה מסגרת שבה אי אפשר היה לגרום לעובדים לעבוד בצורה נאותה.


העניין היותר בעייתי הוא שהאירוע הזה פגע עד היום ביחסים שלי עם גיסתי. מכיוון שהיא ואחי גרים במרחק הליכה ממני, לפני השיפוץ לא פעם הוזמנתי אליהם לארוחת שישי או כשהם יצאו לאכול ארוחת ערב בפאב ליד הבית שלנו. עכשיו זה לא קורה, ואפילו השבוע כשהאחיינית שלי באה לבקר אותם – הם לא חשבו להזמין אותי להצטרף.

ואני לא יודעת עד כמה זה פתיר.

מה דעתכם על המצב?

9 תגובות

 1. empiarti הגיב:

  אז בעצם את אומרת שכבר כחמש שנים מאז שהתקלקלו היחסים בינך לבין גיסתך. זה מצב ממש מבאס. אני מצטערת לשמוע. לצערי אני מכירה מצבים כאלה באופן אישי ולא תמיד הם מסתדרים מעצמם עם הזמן. לפעמים צד אחד צריך להתעלות מעל לרגשות ולעלבונות ולמבוכה ופשוט לפנות באופן ישיר לצד השני בהושטת יד לשלום.
  במציאות שלי מה שהיה הוא שבמקרים בהם אני הרגשתי נפגעת ומאשימה, פשוט החלטתי בשלב כלשהו לפנות לצד השני ולומר – מה שהיה היה, אין טעם לדבר על זה, אני אוהבת אתכם ואתם חשובים לי והיחסים חשובים לי, האם אתם מוכנים לחזור להיות בקשר מעכשיו ואילך? ובשני מקרים הם הסכימו. מודה שלקח זמן עד שנעלמה התחושה המוזרה ולפעמים אף מלאכותית, אבל שני הצדדים באמת רצו להשלים ובסוף זה עבד ובגדול.
  במקרה שהבנתי שהצד השני נפגע ממני פשוט ביקשתי שיחה ובשיחה בקשתי סליחה. לא ניסיתי להסביר ולתרץ מדוע התנהגתי כפי שהתנהגתי כי זה רק היה מוביל לעוד ויכוחים והמשך הנתק. פשוט בקשתי סליחה ואמרתי שאני אוהבת וגם במקרה הזה הצד השני שמח לחדש את היחסים.
  והיה לאחרונה מקרה שבו לא אני הייתי מעורבת אלא מישהו קרוב אלי שממש כעס על מישהו שקרוב אליו וניתק פחות או יותר את הקשר – ואז הקרוב ההוא פשוט עשה מאמצי על להיות שם בשביל הקרוב שלי ולתמוך בו בתקופה קשה והראה "ברגליים" שאכפת לו ושהקרוב שלי חשוב לו…וזה פשוט מוסס את הכעסים והיחסים חודשו בלי לדבר על זה.
  מה דעתך על שלוש האפשרויות?

  Liked by 1 person

  1. adiad הגיב:

   קודם כל השיפוץ היה לפני שנתיים ולא חמש שנים.

   אני אישית ניסיתי להתנצל ולערוך שיחה על הנושא, אבל לא היתה היענות מצידה. וכמובן בשיחות שוטפות כן ביקשתי סליחה, ובאמצע התהליך גם אמרתי לה שאני רואה שהיא משקיעה זמן ומאמצים ושאלתי כמה פעמים אם היא מעוניינת בתשלום והיא סירבה.

   זה לא ממש עזר.

   אהבתי

 2. Cateded Ur הגיב:

  אני במקומך הייתי מדברת איתה בכנות. דבר ראשון, נסי להזמין אותה אליך או לקפה, כדי שתהיו בסביבה נינוחה. יכול מאוד להיות שהיא תסרב, ובמקרה כזה כדאי לכתוב מכתב (לא מייל או טקסט). פשוט ספרי לה כמה שאת אוהבת אותה, כמה שהיא חשובה לך ותדגישי שאת מרגישה שמאז אותו אירוע היחסים בינכן התקלקלו. כמובן שזו ממש לא אשמתה. אחרי הכל, היא רק ניסתה לעזור.

  Liked by 1 person

  1. adiad הגיב:

   אני חושבת שזה מורכב – כי ״רק ניסתה לעזור״ זה לא מספיק טוב לפעמים. שיפוץ זה משהו שעולה כמה עשרות אלפי ש״ח ולכן כזה שנעשה בצרה שיש בה תקלות הוא בעייתי כי זה אומר שאני אצטרך להשקיע הון תועפות בתיקונים של בעיות בצנרת – או לעשות שוב שיפוץ בעלות דומה די מהר אחר כך בתקווה שהפעם יצא טוב

   אהבתי

   1. Cateded Ur הגיב:

    נכון. אבל אם את באמת רוצה לשקם את היחסים, את חייבת לשכוח מה שקרה בסוף ולזכור לה רק את העובדה שהיא כל כך התאמצה כדי לעזור ובלי שום אינטרס אישי. כל עוד הנושא מציק לך, היא תרגיש לא נוח להיות בסביבתך. צריך להיות שחקן ממש טוב כדי להסתיר רגשות. כל עוד את לא שם, אין בכלל טעם לנסות להתקרב בזמן הקרוב.

    Liked by 1 person

   2. adiad הגיב:

    אבל אולי חלק מהעניין הוא העובדה שזה עדיין מפריע לי. אני מכנה לעבור על זה הלאה לסדר היום, אבל הכעס על הסטרס של לעבוד כך מול הפועלים והידיעה שכנראה אצטרך מהר מאוד לתקן את כל מה שמקולקל עדיין מפריע לי.

    Liked by 1 person

 3. motior הגיב:

  סיפור ממש מטריד ועצוב. החלק של השיפוץ קורה יותר מדי לצערי. כמו שכתבת – הרבה מאוד מקבלני השיפוצים ממש לא אמינים ולא מקצועיים.
  החלק עם גיסתך יותר עצוב. הלקח הוא כמובן לא לעשות עסקים עם קרובי משפחה… אבל כבר מאוחר מדי לזה. נראה לי שנתנו לך עצות טובות איך לשקם את היחסים. מקווה שבסופו של דבר זה יסתדר

  Liked by 1 person

  1. adiad הגיב:

   בהחלט – הייתי כנראה צריכה לקבל מגיסתי המלצה על מעצב/ת או מפקח/ת לעבוד מולם בתשלום במקום לעבוד מולה.

   Liked by 1 person

כתיבת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s