עם איזו דמות ציבורית יש לך נטייה לא להסכים בדרך כלל?

הצעת כתיבה יומית
עם איזו דמות ציבורית יש לך נטייה לא להסכים בדרך כלל?

התשובה לזה כל כך פשוטה (ואני מניחה שדי צפויה למי שקורא את הבלוג לאורך זמן וקרא כמה פוסטים שלי סביב הבחירות): יאיר לפיד.

זה לא שאני אוהבת את ביבי, אבל לפיד מייצג בעיני את כל מה שגרוע בפוליטיקה באופן כללי ובישראל בפרט. אין לו שום אידאולוגיה מלבד ״אני רוצה להיות ראש ממשלה״, ולא פעם סותר את הדברים שהוא אמר בעבר כי פתאום מתאים לו משהו אחר. הוא פשוט ״החלולן מהמלין״ כפי שמכנה אותו ליאור שליין.

מעבר לזה, הוא מתקשה לעבוד בשיתוף פעולה עם מפלגות אחרות בגוש שלו. הוא כל הזמן מנסה לשתות קולות בטיעון שחשוב שתהיה בגוש מפלגה כמה שיותר גדולה, למרות שזה לא נכון. כל שאר המפלגות בגוש, כולל ישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן והמחנה הממלכתי בראשות בני גנץ טענו את זה. רבים מהבוחרים של לפיד בוחרים גם להתעלם מהעובדה שליברמן וגנץ סירבו בבחירות האחרונות להמליץ לנשיא על לפיד לראשות הממשלה בדיוק בגלל היחס שלו למפלגות שלהם, למרות שההמלצה הזו היתה רק סימלית כי היה ברור שביבי יקים ממשלה.

ואני חושבת שלא סתם לפיד הפך מלהיות עוד מפלגה סתמית לשותף במפלגה גדולה רק כשהוא חבר לבני גנץ, ושעכשיו כשיש סיכוי להפיל את ביבי – בני גנץ הוא זה שעולה בסקרים והופך להיות המועמד המוביל להחליף את ביבי. וזה לא כי גנץ הוא המועמד המושלם, אלא כפי שאפשר היה לראות גם בבחירות של 2019 ו 2020 – רבים לא ממש מעוניינים בלפיד לראשות הממשלה.

8 תגובות

 1. קוץ בתחת הגיב:

  יאיר לפיד הוא לא באמת אישיות ראויה. יש לי הרבה תלונות לגביו.
  מצד שני, בעיניי הוא הרע במיעוטו.
  כולם, ממש כל הפוליטיקאים, זבל. אין לנו שום מנהיגות ראויה.
  בראש ערימת הזבל ראש ממשלתנו.
  מתוך כל הזבל הזה – לטעמי, לפיד הכי פחות מסריח.

  Liked by 1 person

  1. adiad הגיב:

   זה שהוא הכי פחות מסריח לא אומר שהוא לא מסריח מידי מכדי להיות שימושי…

   אהבתי

 2. empiarti הגיב:

  ממשיכה את דבריו של קוץ. בני גנץ לא הוכיח את מנהיגותו, לא את עקביותו ולדעתי גם לא את חוכמתו הרבה, והעובדה שהוא פופולרי עכשיו נובעת בין היתר מהנטיחה שלו לא להביע עמדה ברורה לכאן או לכאן, להיות בסדר עם כולם, להשמיע את מה שרוצים לשמוע. זה לא מה שנדרש כאן.
  יאיר לפיד לא פופולרי אבל הוא בא לעבוד. הוא בא לעבוד באנת למען המדינה ואזרחיה. הוא לא חושש להביא עמדות ברורות. והוא עקבי. וכמו שצ'רצ'יל אמר שדמוקרטיה היא שיטת ממשל גרועה אבל כל האחרות גרועות יותר, כך אפשר לומר על לפיד. אני אמשיך להצביע בעדו כפי שהצבעתי בעדו בעקביות מאז 2013 כשיש עתיד התמודדה לראשונה. גם כשהצבעתי כלול לבן זה לא היה בשביל גנץ אלא בגללו.

  אהבתי

  1. adiad הגיב:

   אני לא מסכימה שלפיד בא לעבוד. הוא בקושי מגיע לכנסת – הוא במקום 69 מבחינת הח״כים שמגיעים לכנסת אור לכתיבת התגובה הזו:ֿ
   https://zmanknesset.co.il/presence/mks
   בתקופה שהוא היה שר החוץ תחת בנט הוא בילה המון בחו״ל – ישמי שטען שה כדי לא לקחת אחריות על מה שקרה במהלך הטיפול בשלבים האחרונים של הקורונה במקרה שבנט ייכשל.

   חוץ מלנאום נאומים נלהבים עם הרבה מאוד סיסמאות אבל מעט מאוד תוכן משמעותי, הוא לא ממש מרשים. הדעות ה״מוצקות״ שלו בעצם מבוססות לא פעם על שנאה – שנאה לביבי, שינאה לחרדים, או שינאה לכל אדם אחר שיביא לו קולות. אבל שינאה היא לא פתרון לשום דבר – בסופו של דבר אנחנו צריכים לחיות פה במדינה גם עם הביביסטים וגם עם החרדים, ולא רק להלחם בהם.

   זה מזכיר לי את אותה אמרה באנגלית שאומרת שהרבה יותר קל למשוך זבובים עם דבש מאשר עם חומץ.

   ובני גנץ תרם הרבה מזמנו למדינה – אדם שמסוגל להגיע לדרגת הרמטכ״ל הוא אדם ברוך כישורים, שיכול היה להצליח בכל תחום ועדיין בחר לתרום למדינה. מעבר לזה, השירות שלו כקצין בכיר ורמטכ״ל מעידה על כישורים שרלוונטיים לעבודה כראש ממשלה, וכנראה הרבה יותר ידע מאשר יש ללפיד בנושאים חשובים כמו תחום הבטחון. והוא מחזיק סביבו אנשים עם ידע וניסיון – כמו למשל גדעון סער בעל הניסיון הפוליטי והידע המשפטי. עצם זה שהוא מוכן לעבוד עם אנשים אחרים, במיוחד כאלו שהם בעלי מעמד ושאיפות במקום לדרוש להיות שליט מוחלט ברשימה שלו מעידה על אדם שמאמין ביכולות שלו.

   וגם לפיד היה פעם חדש בפוליטיקה. אם הוא למד, אני בטוחה שאדם מוכשר ומשכיל כמו גנץ ילמד.

   אהבתי

 3. motior הגיב:

  פעם לא אהבתי אותו, היום אני יותר מעריך אותו כי הוא לא הפר הבטחות שלו.
  ובכל מקרה אני יכול לחשבו על עשרות אנשי ציבור גרועים בהרבה שאין סיכוי שאסכים איתם

  Liked by 1 person

  1. adiad הגיב:

   אבל מה בדיוק הוא מבטיח? כל האמירות שלו הן ריקניות כך שאין יותר מידי מה להפר…

   אהבתי

   1. motior הגיב:

    לדוגמא הוא הבטיח לא לשבת עם ביבי. גם גנץ הבטיח זאת.

    Liked by 1 person

   2. adiad הגיב:

    בעיני דווקא היכולת של גנץ להתפשר ראויה להערכה. הוא השכיל להבין שהמדינה עומדת בפני משבר רציני בקורונה, והיה מוכן לקחת סיכון ולהתפשר על ישיבה עם ביבי במקום לגרור את ישראל לעוד בחירות במצב שהמאמצים היו צריכים להיות מופנים ללחימה בקורונה במקום לקרב בין המפלגות.

    יכול להיות שהוא היה תמים בכך שהוא האמין לביבי ודרעי, אבל הכוונות שלו היו טובות. וכפי שכתבתי לאמפי למעלה: אי אפשר להתקיים רק על שנאה לביבי או לחרדים (ממש כמו שהימין לא יכול להתקיים רק על השנאה לערבים). צריך גם לדעת לחשוב על איך לגרום למדינה לפעול יותר טוב, וזה מה שגנץ ניסה לעשות.

    אהבתי

כתיבת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s