מה הופך אותי לחזקה?

ושוב נושא מטעם Bloganuary.

אני מודה שיש משהו מגוכח בשאלה הזו, וזו נשמעת שאלה קצת אמריקנית במובן הקיטשי של המילה.

כי חוזק הוא נושא מורכב – הרי באולימפיאדה האחרונה כל הזמן דיברו על איך סימון ביילס בעצם חזקה על כך שהיא פרשה מהתחרות בגלל משבר נפשי במקום להסתיר אותו.

ויש בזה משהו – אבל מצד שני עולה השאלה מדוע זה קרה דווקא לה באמצע התחרות? הרי מייקל פלפס למשל נשבר לא מעט פעמים ונתפס נוהג בשכרות לפחות פעמיים. באירוע האחרון אי שם ב 2014 הוא אפילו הגיע למצב שהיתה לצידו באותה תקופה מישהי שניסתה להציג את עצמה כחברה שלו ולנצל את המעמד כדי לקבל תשומת לב ופרסום לעצמה. זה הרבה יותר מביך ממה שקרה לסימון ביילס, אבל לפחות כשהגיעו תחרויות הוא הצליח לתפקד, גם אם קצת פחות טוב מהרגיל ולזכות במדליות כסף במקום זהב….

6 תגובות

 1. empiarti הגיב:

  אכן שאלה שניתן להתבונן בה מזוויות שונות. אם הבנתי אותך נכון, את מתלבטת אם אדם נחשב חזק כשהוא מתגבר על הקושי שלו או כשהוא יודע מתי נכון לו להודות בקושי שלו ולעצור. אולי התשובה תלויה בנסיבות או בנורמות של התרבות בה הוא חי ואולי התשובה היא גם וגם. ואולי המילה "חזקה" אינה המילה המתאימה כאן.

  Liked by 1 person

  1. adiad הגיב:

   ואולי השאלה היא "מהו חוזק"?

   אהבתי

   1. empiarti הגיב:

    או…טוב ששאלת. 🙃
    זו אולי ה-שאלה. מהו חוזק? כשהתאמנתי לראשונה (בשיטה מעט שונה מזו שאני מאמנת בה היום) היו שואלים את המתאמן בשיחת היכרות – מהן החוזקות שלך?
    חוזקה תוארה כתכונה שפיתחת או שנולדת איתה שמאפיינת את הדרך בה את מתמודדת עם מצבים שונים בחייך ומשרתת אותך – כלומר זה נחשב למשהו חיובי. משהו טוב. עם הזמן התפתחה שיטת האימון הזאת ושינתה פניה מעט, וכיום מתייחסים בה לחוזקות כאל תכונות שאמנם פיתחת כדי להתמודד עם מצבים שונים וזה שירת אותך שנים רבות, אך לעיתים קרובות מדי מתברר שהשימוש בה הפך אוטומטי ולעיתים הוא אף מגביל אותך, מונע ממך את החופש לבחור איך את רוצה להגיב בכל סיטואציה מתוך מי שאת היום, ולא מתוך מי שהיית כאשר פיתחת את התכונה מלכתחילה. אז פחות מומלץ להסתמך על החוזקות שלך וחותרים לזהות אותן, להכיר אותן, להבין מתי ומול מה הן פותחו – לשחרר את הפעלתן האוטומטית, ואז נפתחות אפשרויות תגובה חדשות. מתאפשר יותר חופש. מקווה שלא דיברתי סינית עתיקה מדי….
    כי חוזק יכול להיות טוב כאשר הוא מאפשר לך להתמודד עם משהו, אבל לעיתים אולי עדיפה גמישות – כמו שתמיד אומרים על עצים וותיקים לעומת עצים צעירים – הראשונים עלולים להישבר והאחרונים מסוגלים להתכופף ולחזור בחזרה………

    Liked by 1 person

   2. adiad הגיב:

    תודה על ההסבר המפורט!!

    Liked by 1 person

 2. motior הגיב:

  באמת שאלה פתוחה מדי…

  Liked by 1 person

  1. adiad הגיב:

   אני מניחה שזה נועד כדי לאפשר לפתח אותו לכיוונים רבים.

   אהבתי

כתיבת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s