הבתול ששוקל 300 ק״ג – חלק שני

לסרט על דיוויד סמית׳ יש חלק שני – שבתחילתו מופיע דיוויד ה״רזה״, אבל די ברור שהוא עלה במשקל מאז צילומי הפרק הראשון: הפנים שלו למשל הרבה יותר שמנמנים ממה שהם היו בסוף הפרק הראשון. נראה שהפרק צולם אחרי שהפרק הראשון של הסרט כבר שודר ברחבי ארה״ב, כי כריס ודיוויד כצוות עוברים בתחילת הפרק על הודעות שהם קיבלו כתגובה לסרט.

רבים מהכותבים הגיעו למצבים קיצוניים כמו דיוויד עצמו, ולכן הם מבקשים עזרה ספציפית מדיוויד וכריס מכיוון שהם כצוות אמורים להבין את הקשיים במצב הזה. אפשר לראות את זה בשיחה של דיוויד עם אחותו – ובכך שגם היא מציגה מצב שבו בגלל תקרית מצערת (פרידה מבן זוג) היא התחילה להתבודד בחדר שלה ולאכול יותר מידי – והשמינה מאוד. הסיפור הזה מאוד דומה לסיפור ההשמנה של דיוויד שלפיו מצב רגשי קשה (שלרוב מגיע מאירוע ספציפי מאוד בעבר) הוא הבעיה שגורמת להשמנה, וכשפותרים את המצב הרגשי הקשה הזה – מתחילה ההרזיה.

דיוויד עדיין מחפש זוגיות (למרות שהוא איבד את הבתולים שלו בשלב מסוים לידידה שלו), אבל במקביל שואף להיות השראה לאחרים כדי לרזות – החל מאחותו שגם היא שמנה (למרות שהיא לא הגיעה למשקלים גבוהים כמוהו), וכלה בהדרכה הוא וכריס מעבירים בגן ילדים שבה הם מספרים על ההשמנה שלו וכנראה מנסים ללמד את הילדים כבר מגיל צעיר על אורח חיים בריא.

דיוויד מנסה לקבל הדרכה לגבי איך להתחיל עם נשים, אבל נראה שמשהו לא מסתדר לו ודווקא המצבים שאליהם הוא נכנס כחלק מההדרכה הזו גורמים לו לסטרס במקום לאפשר לו להגיע למצבים שבהם הוא יכול לפגוש נשים בצורה שיותר נינוחה ויותר טבעית לו. למשל כחלק מהניסיונות של דיוויד לפגוש נשים – הוא הולך לאירוע שבו גברים יחסית צעירים פוגשים נשים מבוגרות משמעותית. גם באירוע הזה קשה לו ליצור קשר עם הנשים, למרות שנראה שהוא מוצא חן בעיני המשתתפות שם. אבל דווקא תשומת הלב הזו גורמת לו להתקף חרדה במקום להעלות לו את הבטחון העצמי שלו. בהמשך הוא עובר גם שיעור סלסה כדי ״ללמןד להרגיש נוח בגוף שלו״ – אבל גם זה לא עובד.

נראה שהבעיה שלו היא לשוחח עם נשים, אבל הוא לא ממש מצליח להבין איך לעשות את זה. לאורך הפרק הוא שואל כמה נשים לגבי איך לשוחח עם נשים – אבל בעצם אין פה התייחסות לעובדה שכל אישה היא עולם בפני עצמה ואולי מעוניינת בדברים אחרים או בצורת תקשורת שונה.

בין שני הפרקים של הסדרה, דיוויד עבר ניתוח פלסטי אחרון כדי להסיר עודפים אחרונים של עור כדי לעזור לו להעלות את הבטחון העצמי שלו – אבל זה לא קרה, ודיוויד פנה שוב לאוכל כדי להתמודד עם הלחץ ועלה בערך 13.5 ק״ג בחודשיים בגלל אכילה מוגזמת. מעבר לזה, הוא התחיל לנתק קשרים חברתיים ומשפחתיים ולפספס אימונים, ובמקביל להסתיר את האכילה שלו מהסביבה.

נראה שהמקור העיקרי ללחץ שלו נבע מהניסיונות שלו למצוא בת זוג ומסצנת הדייטים שאליה הוא הצטרף עוד בפרק הקודם. במובן מסוים היה פער בין איך שדיוויד נתפס על ידי הנשים כגבר נאה, לאיך הוא תפס את עצמו כגבר חסר ניסיון ועדיין כ״לוזר״ שמן במשקל 300 ק״ג. ייתכן שחלק מהבעיה נובע מכך שדיוויד הוא ביישן ומתקשה להתגבר על זה מול נשים כדי ליצור שיחה זורמת – והוא מאוד מודע לכך שיש לו בעיה שגורמת לנשים לא להתחבר איתו לאורך זמן.

אבל אפילו כריס המאמן והחבר הטוב שלו לא תפס עד כמה דיוויד היה במצוקה בגלל המצב הזה ולכן התקשה לעזור לו. ייתכן שחלק מהבעיה נובע מכך שכריס כבר לא גר עם דיוויד כפי שתואר בפרק הראשון של הסרט אלא עבר לגור עם בת הזוג החדשה שלו (שהפכה להיות אישתו) ולכן הקשר שלהם כבר לא קרוב ולכריס קשה יותר לעזור לדיוויד מבחינה אישית ורגשית. כריס לוקח אותו לשיחה אישית על הנושא, ובשלב מסוים לוקח אותו לכל מיני פעילויות שדיוויד לא יכול היה לעשות כאדם שמן שלא קשורות לפלירטוט עם נשים (כמו למשל לרכבת הרים או לטיפול בספא) כדי לעזור לו לראות את היתרונות שבגזרה הרזה יותר שלו וכדי לתת לו מוטיבציה לחזור למסגרת.

כנראה שבגלל חוסר מודעות של הסביבה לגבי חומרת הקשיים של דיוויד – אין ניסיון להפנות אותו לטיפול פסיכולוגי שיעזור לו עם השינוי שהוא עבר, או אולי להתאים את המפגשים שלו עם נשים לסיטואציות שבהן הוא ירגיש יותר בנוח. נראה שכל הזמן מנסים לגרום לו לפגוש נשים במצבים שהם מאוד מאולצים שבהם קשה לו ליצור קשר בגלל המצב הלא טבעי עבורו, ובהם הוא אמור להכיר רק נשים ״נורמטיביות״ שתמיד היו רזות ומטופחות ומאוד חברותיות ולכן הן משמעותית יותר מנוסות מדיוויד – ומצד שני לא בהכרח מודעות או רגישות לשינוי שהוא עבר, גם אם הן מודעות לכך שהוא היה שמן מאוד בעברו. ייתכן שבמצבים שבהם הנשים שהוא היה נפגש איתן היו פחות ״מושלמות״ היה לו קל יותר לשוחח איתן כי הן היו פחות מפחידות ואולי אפילו היה לו קל משמעותית לשוחח איתן לגבי ההשמנה הקודמת שלו ואז ההרזיה, וזה היה הופך את הקשר להרבה פחות מלחיץ והרבה יותר טבעי.

בסופו של דבר דיוויד מזמין לדייט מישהי שהוא פגש באופן ״טבעי״ – המטפלת בספא שממנה הוא קיבל טיפול, והם הכירו בלי בכלל בכוונה להכיר למטרות זוגיות, ונראה היה שיש ביניהם תקשורת טובה ובדייט הראשון שלהם נראה היה שיש להם הרבה במשותף. אבל לדיויד היה הכי חשוב לדעת שהיא מודעת להרזיה שלו ולא נרתעת מהגוף שלו – משהו שהוא לא קיבל באף אחד מהמפגשים האחרים במהלך שני הפרקים של הסרט עליו.


במקביל דיוויד וכריס מנסים לעזור לגבר שמן מאוד בשם ג׳ף ששמע על הסיפור של דיוויד ורוצה להרזות בצורה דומה. גם פה הסרט מנסה להציג מצב שבו משבר כזה או אחר גרם לג׳ף להשמין, ומצבו התדרדר במשך הזמן. ג׳ף נראה פעיל הרבה יותר ממה שדיוויד היה בשיא משקלו, אבל גם הוא ״בטוח״ שתוך שנתיים שלוש הוא הולך למות. גם הרגלי האכילה שלו כביכול דומים לאלו של דיוויד: הרבה מאוד ג׳אנק פוד, הרעבה בתחילת היום, ןאז זלילה מאוד גדולה לקראת הלילה.

חשוב להגיד שבמובן מסוים יש הגיון במה שכריס עשה עם דיוויד ומנסה לעשות עם ג׳ף: לשניהם לפני ההרזיה (ולרבים אחרים) אין באמת את הידע לגבי מה זה בדיוק אורח חיים בריא ואיך לנהל אותו, ורבים רואים ב״אורח חיים בריא״ מעין הקצנה שבה צריך להתעמל עד כדי סבל נוראי ובמקביל להיות כל הזמן רעבים ולאכול לכל היותר רק קצת חסה בלי רוטב. ולכן זה טוב שכריס בונה להם תוכנית אכילה שהיא בריאה אבל בעצם לא מוקצנת, ותוכנית אימונים נסבלת שדורשת מאמץ אבל לא סבל.

הבעיה פה היא שלא כל אדם שמן אוכל כך – ויש הרבה יותר גורמים להשמנה מאשר משבר חד פעמי שמביא ל״זלילה גדולה״ שרק צריך לפתור את השורש שלה כדי להוביל להרזיה. אין באף אחד מהפרקים התייחסות לכך שלא כל אדם שמן מרעיב את עצמו במהלך היום ואז זולל המון קלוריות בערב (ויש כאלו שפשוט זוללים כל היום למשל), או לעובדה שהרבה אנשים שמנים אוהבים אוכל משמין פשוט כי הוא טעים, ואין בהכרח אוכל לא משמין שגורם להם את אותה מידת סיפוק. ואלו נקודות שדורשות התייחסות, כי במקרי הרזיה רבים – זה הגורם להפסקת התהליך או אפילו השמנה מחדש אחרי תקופה לא ארוכה במיוחד.

זה בולט במיוחד בעבודה שלהם עם ג׳ף, שמראים איך הוא רזה 23 ליברות (10.5 ק״ג) בשבוע הראשון שלו בתוכנית שלהם כמשהו מייצג לכמה קל להרזות, בלי להתייחס לעובדה שההרזיה הופכת להיות הרבה יותר קשה ואיטית בהמשך.

עוד טעום שהם עושים קורית כשהם מנסים ללמד ילדים על אורח חיים בריא, ומנסים ללמד את הילדים ש״ספורט זה כיף״. הכוונה טובה, אבל לא פעם הילדים השמנים פחות טובים בספורט ולכן ביצוע ספורט בצורה קבוצתית יכולה לגרום להם יותר בושה ותסכול מאשר לעודד אותם להתעמל.


הסרט מנסה לתת לסיפור של דיוויד סוף טוב. הוא מנסה להיות אופטימי לגבי הניסיונות שלו למצוא זוגיות ולבנות משפחה. אבל העיקר הוא שהוא עצמו התחיל לרזות שוב וירד 9 ק״ג מתוך 14 הק״ג שהוא השמין שוב – ונראה שהעזרה לאחרים אמורה לפחות מסחינת כריס לתת לו מוטיבציה לשמור על המשקל, במיוחד כשג׳ף רזה 4.5 ק״ג נוספית, ואחותו של דיוויד רזתה 18 ק״ג בעזרתו.

אבל לאורך זמן הסיפור של דיוויד לא הסתיים בצורה טובה. שלוש או ארבע שנים אחרי שהסרטים עליו שודרו – דיוויד התחיל לכתוב מחדש ברשתות החברתיות השונות כדי לספר שהוא העלה בחזרה את רוב המשקל שלו. הסיבה לכך לא היתה מפתיעה: הלחץ של לחיות כאדם רזה ו״נורמטיבי״ היה גדול יותר ממה שהוא היה מסוגל להתמודד איתו. בהתחלה דיוויד ניסה להתמודד עם המצב בעזרת אלכוהול ובעיקר סמים, אבל בסופו של דבר חזר לאכול בצורה לא בריאה. הקשר שלו עם כריס התרחק בצורה מאוד משמעותית – כנראה כשילוב של הבושה של דיוויד בגלל מצבו, ובגלל שכריס התחיל לבנות לעצמו חיים שבהם לדיוויד היה פחות מקום – החל מבניית משפחה וכלה בקריירה כמאמן כושר שעוזר לאנשים שמנים אחרים לרזות, בין השאר בעזרת תוכנית טלוויזיה שהוא קיבל.

דיוויד כתב על מצבו כדי לקבל עזרה מהמעריצים שעדיין נותרו לו – הוא היה מעוניין בתמיכה רגשית, אבל גם ניסה ליזום לא פעם פעילויות ספורט משותפות לו ולאנשים שהתגוררו בסביבה הקרובה שלו כחלק ממסגרת שתעזור לו לרזות. במקביל מסתבר שהוא התחתן עם אחת הנשים שהוא פגש כגבר רזה במסגרת הניסיונות שלו לצאת עם נשים – והיא ממש ניסתה לעזור לו לרזות ולא פעם היתה זו שיזמה פוסטים בעמוד הפייסבוק שלו כדי לעודד אותו או לשמור על הקשרים שלו עם אנשים.

ואז הוא נעלם לתקופה מאוד ארוכה. ארי שהוא חזר, הוא סיפר שהוא ואישתו התגרשו ולכן הוא חזר להרגלי האכילה הקודמים שלו והעלה שוב בצורה רצינית במשקל. הוא ניסה שוב לרזות, אבל בשנים שלאחר מכן התבנית שבה הוא כתב כשדברים הלכו טוב אבל נעלם לתקופה ארוכה רק כדי לחזור לעמודים שלו באתרים החברתיים שלו שמן יותר חזרה על עצמה שוב ושוב ושוב, ורבים מהאנשים שהעריצו אותו בהתחלה התחילו להגיד שהוא רק מחפש תשומת לב כאדם מסכן ולא באמת רוצה לרזות.

בתחילת שנת 2020 דיוויד ואחותו שנשארה שמנה הופיעו בתוכנית של הפסיכולוג הטלוויזיוני ד״ר פיל, שמיד אמר שדיוויד זקוק לטיפול פסיכולוגי צמוד, וגם דאג לו לעזרה בתחום התזונה ןהכושר. הבעיה היא שההשמנה החריפה כבר התחילה לתת את אותותיה בדיוויד, והוא בילה את רוב השנתיים וחצי האחרונות (הפוסט נכתב לקראת סוף 2022) בבתי חולים כולל כמה פעמים שבהם הוא איבד את ההכרה לתקופה מסויימת. אור לכתיבת הפוסט מצבו של דיוויד השתפר מספיק כדי שהוא יוכל לעבור ניתוח לטיפול בפצע לחץ במצב קשה שנוצר אצלו בישבן, אבל נראה שהוא לא ייצא מבית החולים בזמן הקרוב, ומצבו הנפשי קשה.

7 תגובות

 1. arikbenedekchaviv הגיב:

  אמא'לללללההה, כמה עצוב.
  ללא קשר – יש לי תלמיד שסובל מתסמונת ממש נדירה – פראדר-וילי.
  יש לו סייעת צמודה שעוקבת אחריו על מנת שלא יאכל מפחי זבל, בבית הוא לא ישן לבד, כל המגרות, המקרר נעולים במנעולים.
  בפגישה האחרונה אצל הרופא, הרופא אמר לא שאם ימשיך להשמין הוא ימות בקרוב.

  Liked by 1 person

  1. adiad הגיב:

   לצערי זה נכון, אבל מן הסתם הוא לא יכול לשלוט בעצמו וזה חלק מהתסמונת…

   Liked by 1 person

   1. arikbenedekchaviv הגיב:

    בוודאי. אבל נדמה לי שגם הבחור עליו כתבת לא מסוגל לשלוט על עצמו, ללא "עזרת הפגם הגנטי". בכלל מהסיפור שסיפרת הוא לא היה צריך להתחיל במסע ההרזייה. אבל הלחץ האמריקאי כלכך קיצוני להרזייה, כאיזה הישג אישי ממדרגה ראשונה, שלרבים אין ברירה.

    Liked by 1 person

   2. adiad הגיב:

    אבל הוא כנראה חשב או לפחות קיווה שהוא מוכן, והשקיע בזן כמה שנים מהחיים שלו…

    אהבתי

 2. arikbenedekchaviv הגיב:

  המניע להשקעה היה בעייתי מאוד. לפחות בדיעבד אני יכול לומר. זה דומה להתמכרויות אחרות. אם אין, לדעתי, מניע פנימי רב עוצמה, לא למצוא בת זוג או להיות "סלבריטי", אלא הבנה עמוקה שאצלי לפחות – הפסקת עישון, עישנתי קרוב ל- 60 סיגריות ביום, – שאם לא יתחולל שינוי אמות בקרוב, למשל גרמה להפסקה, לבד. טיפול הוליסטי יעיל כשהוא מתקיים כל הזמן. את זה הבינו ב- א"א, לכן תמיד יש איש קשר שאפשר להתקשר אליו ולהפעיל צפירות של סכנה והתפרקות. נראה לי שהאיש הצליח ונשאר לבד להתמודד עם "the after shock" גוף דנדש והתמודדות עם חיים אחרים לגמרי.

  Liked by 1 person

  1. adiad הגיב:

   אני חושבת שגם הוא הבין שבריאותית המשקל יפגע בו מאוד תוך שנים ספורות מאוד.

   אני חושבת שהיתה לו קבוצת תמיכה של חברים, אבל נראה שהם הניחו שאם הוא נראה טוב והפך לנורמלי טוב לו בחיים כי זה מה שהוא חלם עליו – והיה להם קשה להבין את המשבר שלו בגלל שהם לא הבינו כמה הוא עדיין לא מוכן לזה.

   Liked by 1 person

   1. arikbenedekchaviv הגיב:

    נראה לי ששנינו נסכים, שאוביסיטי זו מחלה, שמכילה את כל תחומי החיים של היחיד והפתרון שלה, ככל הנראה בקהילה. התמכרות לאכילה, כמו התמכרויות אחרות נפתרת אך לעולם אינה נרפאת[!] אלא אם כן יש מעקב אינטנסיבי, מענים מהירים ממש. עדיין המחלה הזו, ההתמכרות הזו נתפסת כהחלטה של אדם ולא כתוצאה מפגם גנטי, אצל רבים, ורבים מניחים שמשקל נורמלי [מהו? הנוסחה של גובה, משקל וכו' לא משכנעת אותי, כי היא נטולת הקשר תרבותי].

    Liked by 1 person

כתיבת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s